Przydatne Porady
Kupując dywan, z reguły zakładamy, że będzie on nam służył kilka lat. Jeśli jednak chcemy, aby zachował on przez ten czas nie zmieniony wygląd i właściwości, musimy prawidłowo o niego zadbać. Nawet najwyższej klasy dywan źle użytkowany i nieodpowiednio pielęgnowany może szybko ulec zniszczeniu. Szczególnie dywany wełniane są bardzo delikatne i wymagają zwiększonej dbałości. Pamiętajmy też, iż niektóre powszechnie stosowane sposoby czyszczenia mogą je trwale uszkodzić. Jak więc dbać o dywan?
Instrukcja użytkownia i czyszczenia dywanów
Jeśli chcesz jak najdłużej utrzymać atrakcyjny wygląd swego dywanu musisz przestrzegać następujących zaleceń:
1. Nie dopuszczać do silnego zabrudzenia - natychmiast usuwać wszelkie zabrudzenia.
2. Regularnie odkurzać.
3. W razie potrzeby czyścić na mokro.
Odkurzanie
Do regularnego czyszczenia dywanów z ciętym runem jak i pętelkowym zaleca się stosowanie odkurzacza lub trzepanie trzepaczką.
UWAGA! W wyrobach o okrywie runowej występuje w początkowej fazie użytkowania zjawisko wychodzenia lużnych włókien z powierzchni użytkowej - jest to cecha charakterystyczna dla tego typu wyrobów. Proces jedynie początkowego kurzenia się dywanu możemy skrócić poprzez częste i staranne odkurzanie dywanu w początkowej fazie użytkowania.
Czyszczenie na mokro
Podczas czyszczenia dywanów w domu bardzo ważnym elementem jest stosowanie szamponów neutralnych, a nie alkalicznych. Przy czyszczeniu metodą szamponowania najlepiej jest korzystać z usług profesjonalnej firmy.
Jeżeli sami zdecydujemy się wykonać ten zabieg to musimy zastosować się do następujących zasad:
- Stosujemy się do zaleceń producenta umieszczonych na metce.
- Przed czyszczeniem szamponowaniem należy dokładnie odkurzyć dywan.
- Nie dopuszczamy podczas szamponowania do przemoczenia dywanu.
- Suszymy dywan rozłożony na podłodze w temperaturze pokojowej.
Usuwanie plam i zabrudzeń
Silne zabrudzenia i plamy usuwamy natychmiast poprzez zebranie płynów bibułą lub tkaniną. Plamy czyścimy od brzegów ku środkowi. Dokonując tych operacji nie dopuszczamy do przemoczenia dywanu, nie trzemy plamy - tarcie powiększa plamę i może zniekształcić runo. Jednorazowo stosujemy niewielkie ilości środka czyszczącego.W przypadku plam z błota najpierw trzeba poczekać aż wyschną, a następnie odkurzyć odkurzaczem.
PLAMY Z BŁOTA
Jedynie przy plamach z błota czekamy, aż wyschną. Wtedy delikatnie wyczesujemy plamę szczoteczką lub używamy odkurzacza. W razie potrzeby operację powtarzamy kilkukrotnie.
PLAMY Z KAWY I HERBATY
Możemy korzystać również z domowych metod. Jeżeli poplamiliśmy wełniany dywan kawą lub herbatą zastosujmy mieszaninę spirytusu denaturowanego i octu. Dywany wykonane z materiałów sztucznych wystarczy przetrzeć letnią wodą. W obu wypadkach natychmiast osuszać bibułą lub ligniną.
PLAMY Z TŁUSZCZU
Takie plamy posypujemy talkiem, który wchłonie zabrudzenia. Po upływie dwudziestu czterech godzin miejsce plamy należy odkurzyć, tak żeby pozbyć się całego talku.
PLAMY Z MOCZU
Plamom z moczu może zaradzić zwykła gazowana woda, jeśli sprzątamy, kiedy plama jest jeszcze mokra. W przypadku zastarzałych plan użyjmy mieszanki wody i octu.
PRZYKLEJONA GUMA
Łatwo pozbędziemy się wdeptanej gumy do żucia, jeśli przyłożymy do niej kilka kostek lodu w woreczku. Kiedy guma stwardnieje, łatwo ją wykruszyć.
PLAMY Z WINA I CZEKOLADY
W przypadku bardzo trudnych plan, np. z czekolady czy czerwonego wina, nawet kilkukrotne czyszczenie może nie przynieść efektów. Niezbędne może się wtedy okazać wezwanie profesjonalnej firmy sprzątającej.
PLAMY Z JAJKA
Jednymi z najłatwiej usuwalnych plam są plamy po jajkach. Do ich usunięcia wystarczy odrobina roztworu szamponu rozcieńczonego ze zwykłą wodą z kranu oraz odplamiacz do plam rozpuszczalnych w wodzie. W zależności od konsystencji jajka jakie nam upadło bądź się rozlało - to co gęste próbujemy powyzbierać a całą resztę ruchami okrężnymi wraz z gąbką usuwamy na mokro.
PLAMY Z OLEJU I SMARU
Do tego typu plam z pomocą przyjdzie nam odplamiacz do tłustych plam oraz roztwór szamponu (musi być rozcieńczony). Za taką plamę postarajmy się wziąć zanim olej nam jeszcze nie wysechł, starając się nie robić dużych ruchów okrężnych podczas czyszczenia by nie rozprowadzić oleju na czyste obszary dywanu / wykładziny.
PLAMY Z POMATKI DO UST
Odplamiacz do tłustych plam.
PLAMY Z KRWI
Jeśli zdarzyło się nam rozciąć palec i upuścić kilka kropel krwi na ulubiony jasny dywan to nic złego się nie stało - ważne by działać szybko aby nie dać czasu na całkowite zaschnięcie plamy - plastrem zaklejamy palec i w jedną dłoń bierzemy roztwór szamponu, rozcieńczamy go z wodą z kranu, a w drugą dłoń bierzemy odplamiacz do plam rozpuszczalnych w wodzie oraz gąbkę. Świeżą plamę na tyle na ile się da próbujemy wchłonąć gąbką a na całą resztę nakładamy przygotowane wcześniej środki czystości i delikatnymi ruchami okrężnymi staramy się usunąć plamę.
PRZYPALONE MIEJSCA
Pocieranie monetą i delikatne pocieranie papierem ściernym.
PLAMY Z MLEKA I ŚMIETANY
Ciepła woda oraz roztwór szamponu (rozcieńczony).
PLAMY Z KLEJU
Aceton lub środek do usuwania plam z lakieru do paznokci Benzyna lakiernicza (lakowa) lub substytut terpentyny.