0

Schody w każdym domu mają nie tylko wartość użytkową, ale również estetyczną. Poprzez łączenie ze sobą kondygnacji ułatwiają dostęp do poszczególnych pokoi. Wykonywane są zarówno z naturalnych, jak i syntetycznych materiałów. Z uwagi na częstotliwość ich użytkowania zazwyczaj wymagają dodatkowego zabezpieczenia. W ich osłonie mogą pomóc dywaniki montowane na progach. 

nowoczesny chodnik na schody

Chodniki dywanowe na schody - estetyczne zabezpieczenie stopni 

Dywaniki pozwolą na zabezpieczenie stopni, dzięki czemu będą odporniejsze na potencjalne uszkodzenia. Ich głównym zadaniem jest przedłużenie żywotności schodów. Mogą osłaniać zarówno cały stopień, jak i fragment, na którym najczęściej są stawiane stopy. W wyniku częstego używania materiał, z którego wykonano schody, łatwo się zarysowuje i niszczy. Wskutek tarcia zdzierana jest warstwa zewnętrzna, a w efekcie stopnie zaczynają wyglądać nieestetycznie. W przypadku projektów wykonanych z drewna mowa o stratach finansowych, które trzeba będzie uwzględnić w przypadku kosztownej renowacji. Dywaniki pozwolą uniknąć nadprogramowych wydatków. Odpowiednio dobrane elementy będą cieszyć oko i posłużą przez długi okres. Chodniki spełniają również funkcję amortyzującą. Dywaniki chronią użytkowników przed poślizgnięciem się i upadkiem. Nakładki na schody podgumowane będą zatem odpowiednim wyborem, niezależnie od rodzaju stopni. 

Warto wybierać dywaniki tak, aby pasowały do stylu danego wnętrza. W przypadku wnętrz minimalistycznych najlepiej zdecydować się na nakładki utrzymane w jednolitym kolorze, co będzie dobrze komponować się z meblami. Wybór dywaników zależy również od wielkości schodów i kształtu klatki schodowej. W przypadku mniejszego metrażu lepiej wybrać chodniki jednolite, bez widocznych wzorów. W przeciwnym razie mogą optycznie zmniejszać korytarz. Motywy orientalne lub geometryczne sprawdzą się w szerokich korytarzach. Będą stanowiły ciekawe uzupełnienie wnętrza. 

Jak dobrać chodniki na schody drewniane?

Nowoczesne dywaniki na schodyW przypadku wyboru dywaników na schody warto zdecydować się na chodniki węższe o ok. 20-30 cm od szerokości schodów. Pozwoli to na zabezpieczenie stopni przy jednoczesnym osłonięciu najbardziej eksploatowanej części. Jest to szczególnie istotne w przypadku schodów drewnianych, które z czasem ścierają się wskutek tarcia. Nowoczesne dywaniki na schody pozwolą zabezpieczyć stopnie przy codziennej eksploatacji. Warto pamiętać, że chodnik na schody będzie spełniał swoją funkcję tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zamontowany. Warto zatem stosować się do zaleceń producenta i przeprowadzić montaż zgodnie z instrukcją. 

Warto wybierać chodniki na schody wykonane z wysokiej jakości tworzyw. Dzięki temu można mieć pewność, że posłużą przez lata, zabezpieczając schody. Warto poświęcić nieco więcej czasu na dobranie stylistki dywaników do wystroju wnętrza. Ważnym aspektem jest przede wszystkim kolorystyka. Osłony na stopnie można dobrać do wystroju w podobnym tonie lub na zasadzie kontrastu. W pierwszym przypadku sprawdzą się zwłaszcza stonowane odcienie w jednolitym kolorze, szczególnie beżowe. W drugim dobrym rozwiązaniem będą wzorzyste propozycje z nadrukowanymi kwiatami w energetycznych kolorach. Sprawią, że klatka schodowa zostanie ożywiona i będzie prezentować się estetycznie. Modele z pluszu warto wybrać, gdy w domu są małe dzieci. Dywaniki te są niezwykle miękkie, dlatego zamortyzują upadek malucha.

Warto przeczytać: Łatwe w czyszczeniu chodniki antypoślizgowe do kuchni - połączenie funkcjonalności i estetyki. Zobacz naszą ofertę!

Jeśli szukasz estetycznych osłon na stopnie w swoim domu, sprawdź ofertę przygotowaną przez nasz sklep. Jakość gwarantowana!